Typowe rodzaje usterek alternatora

Alternator jest urządzeniem wytwarzającym prąd podczas pracy silnika i magazynującym go w akumulatorze. Jest to jeden z podstawowych elementów instalacji elektrycznej samochodu. Od momentu jego wynalezienie w 1891 roku stał się urządzeniem dużo bardziej zaawansowanym technologicznie, jednak nadal stanowi podstawę konstrukcji zarówno w starszych jak i w nowszych samochodach.

Przyczyny usterek

Niemal każda część alternatora może ulec szkodzeniu. O usterce informuje nas czerwona kontrolka na desce rozdzielczej oraz hałasy dobiegające z silnika. Niektóre usterki spowodowane są błędami produkcyjnymi czy kiepską jakością materiałów, zaś inne są wynikiem użytkowania samochodu. Najczęstsze awarie spowodowane są zwarciem uzwojenia stojana, uszkodzeniami regulatorów napięcia, czy przepalonymi diodami. Aktualnie większość awarii spowodowana jest zużyciem łożysk, szczotek czy utlenianiem się przewodów. Alternator może również ulec zatarciu np. w wyniku nagromadzenia się zanieczyszczeń.

Regeneracja alternatora

Wymiana uszkodzonego alternatora na nowy jest bardzo kosztowna i nie zawsze opłacalna. W przypadku poważnego uszkodzenia alternatywą jest zakup alternatora regenerowanego. Regeneracja polega na dokładnej naprawie, oczyszczeniu i przetestowaniu alternatora. Składa się ona z kilku etapów. Cały proces rozpoczyna się od demontażu poszczególnych elementów i dokładnym sprawdzeniu usterek. Następnie wyeksploatowane elementy wymieniane są na nowe. Kolejny etap to oczyszczenie urządzenia i nadanie mu zadbanego wyglądu. Tak przygotowane elementy są składane, po czym gotowy alternator poddawany jest testom. Profesjonalnie zregenerowany alternator może prawidłowo funkcjonować przez kolejne lata.

Wybór odpowiedniego serwisu

Mniejsze usterki można naprawić poprzez wymianę uszkodzonej części. Najlepiej zlecić to specjalistycznemu serwisowi, który w sposób szybki i profesjonalny rozwiąże problem, a wykonane usługi zabezpieczy gwarancją. Wysoką jakość usług gwarantuje profesjonalna obsługa stale pogłębiająca swoją wiedzę i umiejętności oraz odpowiednio wyposażony warsztat elektromechaniczny. Doświadczenie i profesjonalne podejście do każdego problemu umożliwia szybką naprawę i satysfakcję klienta. Szczególnie polecane są firmy posiadające szeroki asortyment części do alternatorów jak również zajmujące się ich profesjonalną regeneracją. Mamy wówczas pewność, że nasza usterka zostanie poprawnie zdiagnozowana i usunięta w możliwie najkrótszym czasie.

Fot. freeimages.com

Recommended For You

About the Author: kartuzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *