Kierowcy, pracownicy drogowi, piesi i rowerzyści – wszystkie te grupy mają większy bądź mniejszy kontakt z odbojnicami PCV każdego dnia. Blokują drogę, spowalniają samochody i zapewniają bezpieczeństwo pieszym.
Po pierwsze ochrona
Głównym zadaniem odbojnic jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego spotkamy je praktycznie w każdym miejscu: na parkingu, na chodniku, na bocznej uliczce czy nawet, a może szczególnie na autostradzie. Odbojnice PCV mają odseparować od siebie poszczególne części drogi, np. chodnik od jezdni. Najpopularniejszym przykładem ich użycia są niebezpieczne miejsca, które znajdują się praktycznie w każdym mieście. Wąski chodnik, długa prosta, proga krajowa przebiegająca przez centrum – to tylko niektóre przykłady. Wtedy zarządca drogi, by w jak największym stopniu uchronić pieszych przed wypadkiem, montuje żółte barierki. Są one dobrze widoczne przez kierowców z dalszej odległości, z kolei pieszych powstrzymują przed, celowym bądź przypadkowym, wtargnięciem na ulicę.
Odbojnice PCV w innych miejscach
Jednak odbojnice PCV spotkamy w wielu innych miejscach. Chociażby na parkingach pod postacią składanych słupków parkingowych lub blokad parkingowych. Mają one na celu zapewnienie, że żaden inny kierowca poza nami, nie będzie korzystał z wynajmowanego/wykupionego przez nas miejsca. Spotyka się je głównie na prywatnych parkingach lub przed budynkami instytucji, by ich pracownicy mieli gdzie zaparkować. W tych miejscach czasami możemy dostrzec również inne odbojnice PCV. Jedną z nich jest składana bariera nożycowa, której długość przekracza niekiedy dwa metry. Dzięki niej możemy zablokować wjazd na jakiś teren. Do odbojnic PCV zaliczamy również progi zwalniające. Znajdują się one w pobliżu praktycznie każdej szkoły i przedszkola. Jak sama nazwa wskazuje, mają one wymusić na kierowcach zdjęcie nogi z gazu. Często towarzyszą im również znaki ostrzegawcze, nakazujące jazdę z ograniczoną, z reguły do 20km/h, prędkością. Progi spotkać możemy również na osiedlowych drogach i na terenach prywatnych. Do rodziny odbojnic PCV należą również pachołki drogowe. Ich zastosowanie jest przeróżne. Czasem pełnią rolę podobną do blokad parkingowych, jednak z reguły są wykorzystywane przy okazji robót drogowych. To najszybszy sposób na wydzielenie z ruchu konkretnego pasa jezdni. Są one dość lekkie, dzięki czemu łatwo je przenosić w dużej ilości jednocześnie. Ta zaleta jest jednak również wadą. W przypadku mocnego wiatru lepiej zastosować inne odbojnice PCV, np. bariery nożycowe.