Na co zwracać uwagę wybierając kursy dla ratowników medycznych?

karetka

Każdy ratownik wie, że wybór odpowiedniego kursu doskonalącego jest dość trudnym zadaniem. Trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy, np. na to, czy firma organizująca szkolenie posiada aktualny wpis do listy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Podpowiadamy, jak przeglądać ofertę kursów, by dokonać właściwego wyboru!

Czemu służą kursy doskonalące dla ratowników medycznych?

Kursy doskonalące dla ratowników mają na celu oczywiście przede wszystkim uzupełnianie i utrwalanie wiedzy, ale uczestnictwo w nich jest także obowiązkiem wynikającym z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zgodnie z tą ustawą każdy ratownik ma obowiązek co pięć lat rozliczyć się z doszkalania. W tym czasie musi zdobyć 200 punktów edukacyjnych, z czego 120 z kursów zakończonych egzaminem. Pozostałe 80 punktów można uzyskać na kursach, seminariach czy konferencjach, a także prowadząc aktywność naukową. Oczywiście można zdobyć część punktów na szkoleniach, a część np. wygłaszając referaty – najważniejsze jest, by wszystkie osiągnięcia w odpowiedni sposób udokumentować.

Jakie cechy powinny mieć kursy dla ratowników medycznych?

Przede wszystkim szkolenia muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną, ale kursy doskonalące dla ratowników zakończone egzaminem muszą być zorganizowane przez podmiot posiadający akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Tylko taki kurs może zostać uznany przy rozliczeniu okresu edukacyjnego.

Dodatkowo wielu organizatorów szkoleń, takich jak https://www.transmedyk.pl/kurs-doskonalacy-dla-ratownikow-medycznych/ dba o to, by znaleźć się w Bazie Usług Rozwojowych. Skorzystanie z ich usług to najłatwiejszy sposób na uzyskanie refundacji. Działa ona na prostej zasadzie – po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zwrot 80 procent ceny szkolenia. Ważne jest też to, że z takiego wsparcia mogą skorzystać zarówno osoby zatrudnione na etacie, jak i te prowadzące własną działalność gospodarczą i będące na kontrakcie. Można też starać się o inne formy dofinansowania – regularnie uruchamiane są kolejne programy grantowe, w ramach których można pozyskać środki na edukację.

Recommended For You

About the Author: kartuzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *